Hopp til innholdet

Hopp til hovedmeny

Hopp til Søk

Hopp til sidemeny

NUPI
 
 

Statsdannelse i Botswana

 
 

15.08.2011Statsdannelse i Botswana

I en fersk artikkel undersøker Stein Sundstøl Eriksen statsdannelsen i Botswana i lys av de viktigste teori-bidragene på feltet

Artikkelen The Possibility of State Formation: the Experience of Botswana in a Theoretical Perspective tar for seg ulike teoretiske perspektiver på statsdannelse for å forklare fremveksten av den sterke staten i Botswana. 

Sterkt regime
Verken geopolitiske eller fiskale teorier forklarer ifølge Sundstøl Eriksen hvorfor staten i Botswana ble så sterk og effektiv.

Han skisserer et nytt rammeverk der statsdannelse er et produkt av forholdet mellom stater, regimer og sosiale grupper.

- Utviklingen av den sterke staten i Botswana ble mulig fordi det passet med det sittende regimets politiske og økonomiske interesser, og fordi regimet hadde makt nok til å gjennomføre et stort statstyrkingsprosjekt, sier Eriksen.

Søk publikasjoner

Tidsskrifter

Publikasjoner

Nyhetstjenester

søkbibliotek