Mellom-Amerika og norske interesser
Kartlegging av Norges strategiske interesser i Mellom-Amerika, både utenrikspolitisk, utviklingspolitisk og næringsøkonomisk, basert på en oppsummering av den aktuelle situasjonen i regionen som kan ha relevans for norske interesser.Deltakere Benedicte Bull og Kristi Anne Stølen, Senter for utvikling og miljø (SUM), Universitetet i Oslo
Utredningen skal primært kartlegge Norges strategiske interesser i Mellom-Amerika, både utenrikspolitisk, utviklingspolitisk og økonomisk. Kartleggingen baseres på en oppsummering av den aktuelle situasjonen i regionen som kan ha relevans for norske interesser, bl.a.:
Den humanitære situasjonen (fattigdom, migrasjon, sysselsetting, utdanning, helse).
Den politiske situasjonen, status for regional politisk integrasjon, landenes utenrikspolitikk og regionenes rolle i Latin-Amerika, samt sikkerhetssituasjonen (inkl. organisert kriminalitet/narkotika). Forhold som menneskerettigheter, demokrati, good governance, miljø-/klimapolitikk og urfolks situasjon skal med i analysen.
Den økonomisk situasjonen i regionen, frihandelsavtaler, økonomisk integrasjon og økonomiske bånd til land utenfor Mellom-Amerika (deriblant utenlandske investeringer i regionen og remittances), samt økonomiske vekstområder/sektorer. Sektorer hvor norske interesser er involvert skal kartlegges (bl.a. shipping, landbruk og energi).
Utviklingsbistanden til landene i regionen (størrelsesorden, innretning, givere, bistandsavhengighet, samarbeidskonstellasjoner). De største giverne, politisk allierte land, FN og regionale institusjoner sine roller i regionenes utvikling skal inngå i analysen.
Utredningen vil bli gjennomført som deskstudie i kombinasjon med en reise til regionen. En rapport på engelsk vil bli utarbeidet og levert til Utenriksdepartementet innen 15. mars.
Finansiering
Utenriksdepartementet
