Anab Ovidie Grand
Vitenskapelig assistentAnab er vitenskapelig assistent og jobber med Training for Peace-programmet på NUPI. Hun er tilknyttet Forskningsgruppen for fred, konflikt og utvikling.
Anab har en master i Afrikanske Studier fra Københavns Universitet der hun fokuserte på ungdomsengasjement på Madagaskar. Senere gjennomførte hun et studie om FN operasjoner på forsvarets høgskole med fokus på beskyttelse av sivile og bruk av makt. I løpet av studiene gjennomførte hun feltarbeid i Somaliland, Ghana og på Madagaskar.
Anab har arbeidserfaring fra Universal Tolerance Organization og Leger uten Grenser i Norge, KFUM på Madagaskar og Norges faste delegasjon til Den afrikanske union i Etiopia. Hennes forskningsinteresser inkluderer Den afrikanske union, fredsoperasjoner, beskyttelse av sivile, fredsmekling i tillegg til kvinner/ungdom, fred og sikkerhet.
-
Nyheter
Omsetting av mandater til policy og praksis: Lærdommer fra operasjonalisering av klimarelatert sikkerhetsrisiko i fredsoperasjoner
30.03.2021IPI, NUPI og SIPRI arrangerte et webinar om klimarelaterte sikkerhetsutfordringer. -
Publikasjon : Rapport
Climate, Peace and Security Fact Sheet: South Sudan
Flooding and droughts significantly disrupt livelihood patterns and food-security and may result in temporary displacement or longer-term migration. Such shocks exacerbate vulnerabilities and weaken the resilience and adaptive capacity of agriculture-dependent communities; they can heighten competition... -
Nyheter
Hvordan påvirker klimaendringer fred og sikkerhet i Sør-Sudan?
11.03.2021Hvordan påvirker klimaendringer fred og sikkerhet i Sør-Sudan? -
Nyheter
Nytt forskningsprosjekt om klima, fred og sikkerhet lanserer faktaark om Somalia
04.02.2021Prosjektets mål er å undersøke klimarelaterte fred- og sikkerhetsutfordringer for utvalgte land og regioner på FNs sikkerhetsråds agenda. -
Publikasjon : Rapport
Climate, Peace and Security Fact Sheet: Somalia
Somalia er svært utsatt for virkningene av klimaendringer og ekstremvær. Uten forutgående forebygging vil disse faktorene sannsynligvis forverre eksisterende sårbarheter og redusere folks levebrødsmuligheter, som igjen kan ha negative konsekvenser for stabilitet og sikkerhet i Somalia. -
Nyheter
Nytt forskningsprosjekt om klima, fred og sikkerhet lanserer faktaark om Somalia
04.02.2021Prosjektets mål er å undersøke klimarelaterte fred- og sikkerhetsutfordringer for utvalgte land og regioner på FNs sikkerhetsråds agenda. -
Forskningsprosjekt
Climate-related Peace and Security Risks (CPSR)
2020 - 2023 (Ongoing)Norsk utenrikspolitisk institutt (NUPI) og Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) samarbeider om et klimarelatert freds og sikkerhetsprosjekt som tar sikte på å støtte opp om Norges arbeid i løpet av deres periode som valgt medlem av FNs sikkerhetsråd.
-
Forskningsprosjekt
Training for Peace 2020 - 2025 (TfP)
2020 - 2025 (Ongoing)Training for Peace (TfP) gikk i 2020 inn i sin sjette fase (2020-2025), hvor programmet vil styrke sitt samarbeid med AU gjennom anvendt forskning, policystøtte og kapasitetsbygging.
-
Forskningsprosjekt
Shaping a New Africa-Europe Relationship for a post-covid-19 global order
2020 - 2021 (Ongoing)Dette samarbeidsprosjektet mellom NUPI, ACCORD og ECFR har som mål å stimulere og berike dialogen i Afrika og Europa om underliggende geopolitiske spenninger, covid-19, fred og sikkerhet og annen viktig utvikling og dynamikk som vil påvirke det strategiske forholdet mellom Afrika og Europa.