TTIP: Consequences and implications for Norway
Norsk Utenrikspolitisk Institutt inviterer til et åpent seminar hvor resultatene fra prosjektet “TTIP: Consequences and implications for Norway» blir presentert.
TTIP er en omfattende handels- og investeringsavtale mellom EU og USA. Forhandlingene pågår fortsatt, selv om utfordringene står i kø. Hvis forhandlingene lykkes vil Norge stå overfor valget om å stå utenfor eller slutte seg til avtalen.
I februar fikk et konsortium ledet av NUPI i oppgave av Nærings- og fiskeridepartementet å undersøke TTIP (Translantic Trade and Investment Partnership) og dens konsekvenser for Norge, så vel som konsekvensene for forskjellige politiske muligheter for Norge. Andre deltakere er Institute for Economic Research i München (IFO), Norsk institutt for bioøkonomi (NIBIO), Menon Economics og Nordisk institutt for Sjørett.
Prosjektet er finansiert av Nærings- og fiskeridepartementet, og 2. november vil studiet bli presentert for ministeren.
Program:
9.30-10: Registrering og te/kaffe
10.00-11.15: Økt på norsk hvor studiet blir lagt fram for Monica Mæland, Næringsminister. Moderator: Ulf Sverdrup.
- Introduksjon av prosjektleder Arne Melchior, NUPI
- Kommentarer fra Næringsminister, Monica Mæland
- Spørsmålsrunde
11.15-11.45 Pause med noe lett å spise
11.45-13.30: Seminar på engelsk hvor resultatene av studiet blir presentert i detalj.
- Gabriel Felbermayr: TTIP and Norway – results from a world trade model.
- Klaus Mittenzwei, NIBIO: TTIP and the food sector.
- Leo Andreas Grünfeld, Menon: TTIP and trade in services
- Ivar Alvik, Tarjei Bekkedal and Christophe Hillion: Investor-state Dispute Settlement and legal dimensions of TTIP.
- Arne Melchior: Trade policy options and overall implications for Norway.
Arrangementet strømmes på Youtube: