Hopp til innhold
NUPI skole
Publikasjoner
Publikasjoner
kapittel

Etterretningstjenestene og det nye trusselbildet: Er de beredt?

Dagens internasjonale situasjon stiller langt høyere krav til koordinering, samarbeid, og samhandling mellom tjenestene en tidligere. Samtidig har det vært, og er, en rekke ulike utfordringer knyttet til samarbeid mellom PST og E-tjenesten. Disse bunner i en rekke ulike faktorer, slik som ressurser, mandat, organisering og kultur, skriver kapittelforfatterne. De foreslår en rekke reformer som bygger videre på dagens modell, men som de mener vil løse utfordringene.

  • Forsvar
  • Sikkerhetspolitikk
  • Etterretning
  • Forsvar
  • Sikkerhetspolitikk
  • Etterretning
Publikasjoner
Publikasjoner
kapittel

United Nations peace operations and International Relations theory: An introduction

FNs fredsoperasjoner har gjennomgått mange endringer i sin tredveårige eksistens. Multidimensjonale fredsoperasjoner har organisert valg, bidratt til levering av humanitær bistand, rådgitt militær- og politireform og kjempet mot rebellgrupper. Fredsoperasjoner representerer ikke bare en sentral pillar i den multilaterale freds- og sikkerhetsarkitekturen, men har også bidratt til å endre livene for millioner av mennesker verden over. Denne boken, redigert av NUPI-forsker John Karlsrud og Kseniya Oksamytna (King's College London) gir det første helhetlige overblikket over forskjellige teoretiske perspektiver på FNs fredsoperasjoner. Boken gir praktiske eksempler på hvordan teorier om internasjonale relasjoner kan forklare utviklingen av forskjellige aktiviteter og samtidig demonstrerer den hvordan tematiske områder som beskyttelse av sivile, lokalt eierskap og kjønnsbalanse kan dra nytte av teoretisk utforskning. Med innsiktsfulle bidrag fra en rekke internasjonale forskere er boken et viktig verktøy for forskere, studenter og eksperter som jobber med fred og sikkerhet så vel som internasjonalt samarbeid.

  • Fredsoperasjoner
  • FN
  • Fredsoperasjoner
  • FN
Hvor hender det?
Hva er økonomisk globalisering, og hvordan kan en helsekatastrofe være så tett knyttet til økonomisk kollaps?
  • International economics
  • Trade
  • Globalisation
  • Pandemics
Hvor hender det?
Hva er økonomisk globalisering, og hvordan kan en helsekatastrofe være så tett knyttet til økonomisk kollaps?
  • International economics
  • Trade
  • Globalisation
  • Pandemics
Media
Media
Media

Rethinking Arctic Governance

I denne podkast-episoden snakker Liubov Timonina og Romain Chuffart med Elana Wilson Rowe (Forsker 1, NUPI) om hennes nye bok, Arctic Governance: Power in Cross-Border Cooperation (Manchester University Press, 2018).

  • Diplomati
  • Arktis
  • Styring
  • Diplomati
  • Arktis
  • Styring
view not found
view not found
Publikasjoner
Publikasjoner
Bok

Doing fieldwork in areas of Interntional intervention: a guide to research in violent and closed contexts

Gjennom innsikt fra forskere som har omfattende erfaring med å forske og gjøre feltarbeid i regioner preget av internasjonal intervensjon og konflikt, byr denne boken på essensiell praktisk veiledning for forskere og studenter som skal ta fatt på feltarbeid i slike kontekster. Boken dekker tema som kontroll og forvirring, sikkerhet og risiko, avstand og nærhet og kjønn og sensitivitet, og diskuterer hvordan en balanserer i komplekse gråsoner. Boken tar også opp viktige spørsmål som forskerne bør ta hensyn til før, under og etter feltarbeidet.

  • Fred, krise og konflikt
  • Fred, krise og konflikt
2181 - 2190 av 5596 oppføringer