Arrangement
Frokostseminar: Rollen til FNs fredsbygging i en verden preget av større geopolitiske spenninger
De siste to tiårene har verden investert bare én dollar i fred for hver 100 dollar brukt på militære formål. I dag har andelen som går til fredsbygging, falt til bare 7 prosent av den samlede bistanden til sårbare områder.
Samtidig som investeringene i fredsbygging går ned, øker behovet. Én av fire mennesker i verden bor nå i sårbare og konfliktrammede områder. Der bor allerede over 70 prosent av verdens fattigste, og 80 prosent av alle som er tvungt på flukt i verden har sitt opphav i disse områdene. Når konfliktene blir flere og internasjonal bistand og internasjonalt samarbeid svekkes, kan krisene bli mer alvorlige, og lettere spre seg.
KLIKK HER FOR Å MELDE DEG PÅ!
Når konfliktene og militærutgiftene øker, øker også behovet for å investere i fred. I den nye globale oversiktsrapporten Investing in Peace When the World Pays for War har FNs kontor for fredsbygging og fredsstøtte (PBPSO) undersøkt disse utviklingstrekkene. Rapporten argumenterer for at fredsbygging er en strategisk løsning, og ser på hvordan fredsbyggingsmiljøet kan bli bedre til å mobilisere den politiske og økonomiske støtten det trenger.
For å diskutere dette besøker FNs assisterende generalsekretær for fredsbygging og fredsstøtte, Elizabeth Mary Spehar, NUPI 16. oktober til et frokostseminar (kl. 09:00 til 10:00, frokost serveres fra kl. 08:30).
Spehar har mer enn 35 års erfaring fra internasjonal politikk og har arbeidet både ved FNs hovedkvarter og i felt, der hun har ledet initiativer innen politikk, utvikling, fredsbygging og konfliktforebygging. Fra 2016, var hun generalsekretærens spesialrepresentant og leder for FNs fredsbevarende styrke på Kypros (UNFICYP), og samtidig stedfortreder for generalsekretærens spesialrådgiver for Kypros.
I panelet sitter også Cedric de Coning, forsker 1 ved NUPI. Han forsker på hvordan FN og andre multilaterale institusjoner kan bli bedre til å bevare fred og sikkerhet, med særlig vekt på mekling, fredsoperasjoner og fredsbygging.
Med utgangspunkt i kompleksitetsteori har han utviklet Adaptive Peace, et rammeverk for å bevare fred og sikkerhet i møte med usikkerheten i en stadig mer turbulent verdensorden. Tilnærmingen Adaptive Peacebuilding er også omtalt i PBPSOs globale oversiktsrapport.
Seminaret finner sted på NUPI fra 09.00-10.30. En lett frokost serveres fra 08.30 frem til programstart 09.00. Arrangementet strømmes også direkte på NUPIs YouTube-kanal. Du trenger ikke å melde deg på for å følge det digitalt.
Mer informasjon om flere paneldeltakere og hele programmet kommer snart.
Panelists
Relaterte publikasjoner
The Adaptive Peacebuilding Guidebook
Når vi hører ordet «fred», tenker vi ofte på slutten av en krig, en fredsavtale eller den store gjenoppbyggingen som følger etter en konflikt. Men freden oppstår sjelden dagen etter at konflikten er over. Den vokser fram gradvis, gjennom samhandling i hverdagen, gjennom relasjoner og gjennom felles innsats. Fred kan ikke leveres utenfra. Den må vokse fram innenfra, i samfunnene og lokalsamfunnene selv. "The Adaptive Peacebuilding Guidebook" omsetter denne forståelsen til et praktisk rammeverk gjennom tilnærmingen som kalles adaptiv fredsbygging. Det faglige grunnlaget, teoriene og begrepene bak adaptiv fredsbygging er allerede lagt fram i boka "Adaptive Peacebuilding: A New Approach to Sustaining Peace in the 21st Century". Adaptiv fredsbygging ser på fredsbygging som en prosess der mennesker lærer, reflekterer og tilpasser seg sammen etter hvert som forholdene endrer seg, i stedet for å gjennomføre ferdige planer eller bruke universelle løsninger. Den nye håndboka bygger på innsikten fra den første boka og gir en tydelig og praktisk innføring i adaptiv fredsbygging for folk som jobber med fred og utvikling. Den inneholder også åtte casestudier fra FN-organisasjoner, bilaterale bistandsorganer som det japanske bistandsbyrået JICA, og frivillige organisasjoner.
Adaptive Peace Operations: Navigating the Complexity of Influencing Societal Change Without Causing Harm
Fredsoperasjoner iverksettes for å demme opp for vold og lette fredsprosesser, men hvis de er for inngripende vil de forårsake skade ved å uaktsomt forstyrre tilbakemeldingsmekanismene som er så kritiske for at egenorganisering skal oppstå og reformene bli levedyktige. For å navigere i dette dilemmaet, foreslår Cedric de Coning (forsker 1) i denne fagartikkelen å bruke en adaptiv tilnærming, der fredsoperasjoner – sammen med de konfliktrammede samfunnene og borgerne – aktivt tar del i en gjensidig prosess, med induktiv læring og tilpasning. Adaptive Peace Operations er en normativ og funksjonell tilnærming til fredsoperasjoner med mål om å navigere kompleksiteten som følger med forsøk å dytte samfunnsendringer i retning av varig fred, uten å samtidig forårsake skade.
Adaptive Peacebuilding: A New Approach to Sustaining Peace in the 21st Century
Denne boken svarer på det store behovet for å forbedre forebygging og løsninger på konflikter. Den introduserer adaptiv fredsbygging gjennom forskning fra åtte case-studier fra Afrika, Asia, Midtøsten og Latin-Amerika. Boken vurderer hvordan Kina og Japan ser på, og praktiserer, fredsbygging. Den fokuserer også på hvordan fredsbyggere designer, implementerer og evaluerer programmer for å opprettholde fred, hvordan interaksjoner mellom eksterne og lokale aktører har lagt til rette for - eller hindret - fredsskaping, og hvordan tilpasning til kompleksitet og usikkerhet gikk for seg i case-studiene. Hele boken kan lastes ned gratis via lenken under.