Hopp til innhold
NUPI skole

Minneord for Laila Bokhari (1974-2025)

Det var med stor sorg vi mottok budskapet om at Laila Bokhari har gått bort, så altfor tidlig.
30787477740_128645b776_o_cropped.jpg
Foto: UNESCO/Christelle ALIX

Laila har arbeidet på NUPI og satt i NUPIs styre (2018-2021). Hun var statsviter, forsker, forfatter, diplomat og politiker. Hun hadde en imponerende merittliste med erfaring fra sentrale internasjonale og nasjonale miljøer, blant annet FN, NATO, OSSE og Utenriksdepartementet, samt FFI, PRIO og NUPI. Hun satt i 22. juli-kommisjonen og var statssekretær i Solberg-regjeringen (2013-17).

Lailas forskerfokus var radikalisering og voldlig ekstremisme. Hun hadde også et fokus på kvinner, fred og sikkerhet. Med røtter både i Lillehammer og Pakistan, evnet hun bedre enn mange å kombinere fokuset på det lokale med det globale. Som styremedlem brakte hun med seg faglig tyngde og et tydelig verdikompass. Hun løftet samtalene, stilte de viktige spørsmålene og minnet oss om hvorfor kunnskap, samarbeid og internasjonal forståelse betyr noe.

Vi minnes Laila for hennes faglige dyktighet, sterke engasjement og varme nærvær. Hun så menneskene rundt seg, møtte alle med åpenhet og respekt, og bidro med en inkluderende energi og en positiv kraft som satte spor. Mange av oss på NUPI hadde gleden av å kjenne henne både som kollega og kjær venn.

Hun etterlater seg et stort tomrom. Våre varmeste tanker går til Stella og Asbjørn, familie, venner og alle som sto henne nær.

Kari Osland